A vegyszermentes bio kárpittisztításról
A biotisztításról
Biotisztításnak nevezhető minden olyan tisztítási eljárás, ami olyan módon tisztítja meg a felületet, hogy utána nem marad vegyszermaradvány az anyagban.
A mi eljárásunk abból áll, hogy szénsavas vizet használunk, melyet 70 fokra fűtünk fel a takarítógéppel. A szénsavas vízből a széndioxid a felülettel érintkezve kipárolog, ez segíti a kosz feloldását. A koszos víz egy külön tartályba kerül.
A művelet során mindig csak a tiszta víz találkozik a kárpittal.
Nem marad vegyszer a felületekben, ami fontos előnye ennek a módszernek.
Miért jobb választás a biotisztítás, mint a vegyszeres?
A vegyszeres tisztításnál előfordulhat némi anyagkárosodás, bár ez egy profi kárpittisztítónál nem merülhet fel. Ez a károsító hatás inkább a házi, boltban kapható szerekkel fordulhat elő, ha nem megfelelő hígításban használjuk, vagy összekeverjük más szerekkel, ami tilos, mert kiszámíthatatlan általában negatív következményekkel jár.
A vegyszeres tisztítás után némi kellemetlen szag maradhat, mivel a vegyszer nem teljes mértékben tűnik el a kárpitból, hiszen a szer abba a vízbe van keverve, amivel tisztítanak. Ez sokaknál elég problémás helyzetet teremthet, főleg, ha vendéget várnak utána.
Ha töményebb folttisztítókat használnak, és gyenge a kárpittisztító gép szívóteljesítménye – ahogy sajnos többségében elmondható – a szermaradvány helye sajnos az elektrosztatikussághoz hasonlóan képes vonzani a koszt a későbbiekben.
Mi is használunk egy hatékony, itthon nem kapható folttisztítót, ahol szükséges, viszont az töményen se károsítja a szövetet, valamint tiszta vízzel mindig ki is mossuk az anyagból.
Bár a kárpittisztítók által használt vegyszerek többsége le van tesztelve, hogy ne válthasson ki allergiás reakciókat, nem tudhatjuk, hosszú távon milyen hatásuk van ránk. Elég sok kemikália ér minket a dezodorok, ruhák mosása, samponok, tusfürdők, parfümök által, kár ezt feleslegesen szaporítani, ha nem szükséges.
Tisztítás víz nélkül? Miért jobb inkább vízzel?
Hallhatunk olyan tisztítási módokról, melyek során nem használnak vizet, hanem speciális port adagolnak, majd felszívják azt. Ennek az úgynevezett pornak van némi nedvességtartalma, ennek révén gyűjti magába a koszt.
Ez az anyag nem olcsó, könnyen lehet, hogy nem a megfelelő mennyiséget használják fel a tisztításnál, valamint sajnos nem is lehet víz nélkül ezeket a szemcséket teljesen kiszívni, tehát szermaradványok maradnak a szövetben. Ezért is szokták csak szőnyegek tisztításához ajánlani. De véleményünk szerint a víz tulajdonságait a tisztításban nem lehet helyettesíteni más anyagokkal, hiszen ha nincs kiöblítve a szövet vízzel, akkor nem is lehet beszélni teljes tisztításról.
A tapasztalataink az évek során azt mutatják, hogy teljes mértékű tisztítás csak víz használata révén érhető el.
A gőzzel való tisztítás elég jó választás, nem?
A gőz remekül használható tisztításra. Jó választás csempék és hőre érzéketlen anyagok tisztítására. A probléma akkor jelentkezik, ha olyan anyaggal találkozik a gőz, ami érzékeny a hőre. Ekkor anyagkárosodás jön létre. Sajnos előre nem lehet látni, melyik szövet hogyan fog reagálni, és sok múlik azon is, mennyi ideig érintkezik a gőzzel. Ha túl sokáig hagyjuk a gőzt érintkezni, akkor kárt teszünk.
A másik probléma, hogy ha nem szívjuk vissza a koszt, amit a gőzzel kinyertünk. Ez esetben a kosz csak lejjebb kerül az anyagban, amivel úgymond szőnyeg alá söpörtük a problémát.
Kaphatók szívómotorral felszerelt gőztisztító eszközök kárpitok tisztítására, de én magam nem találtam listát egy gyártónál, forgalmazónál se, ami garantálná, hogy mely anyagok tisztíthatók a károsodás veszélye nélkül.
A száradási időkről
A kárpittisztítók közül sokan sokféle gépet használnak, mégis a nagy átlagot tekintve többnyire középkategóriás gépeket láthatunk. Ezeknek a hátránya, hogy lehetséges, hogy nincs beszerelve vízfűtő motor, ami így nem garantál fertőtlenítést, valamint nem rendelkezik elég szívóerővel, hogy gyorsabb legyen a száradás.
Lehetséges, hogy a kosz egy kisebb része megmarad, és 1, vagy akár 2 napos száradás is szükséges lehet, ekkor alacsonyabb hőmérséklet során fennáll a dohosodás veszélye.
A mi gépünk a mezőnyből kimagasló 10 bar-ral szívja ki a vizet a felületből, hogy a lehető leggyorsabb, 2-8 órás száradási időt tudjuk biztosítani.